Rss

Istnieją sytuacje, kiedy podanie kroplówki w warunkach domowych jest trudne.

Kroplówka, wlew kroplowy to zabieg medyczny polegający na podaniu pacjentowi dożylnie, podskórnie, doodbytniczo płynów zawierających różne substancje np. glukozę, mikroelementy, leki płyn z solą fizjologiczną i substancje krwiozastępcze oraz krwiopochodne. Podawane roztwory lub zawiesiny zazwyczaj są jałowe. Realne jest podawanie kroplówki również w warunkach domowych, jeśli pacjent posiada założone wkłucie dożylne i osoba przekazująca płyny jest właściwie przeszkolona. Głównym zadaniem kroplówki to uzupełnienie deficytu wody albo krwi w ustroju pacjenta a dodatkowo jego odżywienie oraz wytworzenie równowagi wodno-elektrolitowej a także kwasowo-zasadowej. Zestaw kroplówkowy tworzy się z:
- specjalistycznego zbiornika,
- kroplomierza,
- kabla doprowadzającego płyny do organizmu, zakończonego igłą albo kanką.
Kroplówka bywa dostarczana w przypadku doraźnej pomocy bądź jako regularny element leczenia. Jednorazowe podawanie kroplówki w warunkach chałupniczych można wykonać w sytuacji:
- niedoboru wody i zaburzeń elektrolitowych spowodowanych biegunką lub wymiotami,
- ciężkiej gorączki, gdy występuje konieczność nawodnienia organizmu,
- przekazania leków przeciwbólowych lub rozkurczowych.
Należy jednak wspomnieć, aby prawidłowo zabiegać o otoczenie, w jakim znajduje się wkłucie dożylne. Zabezpieczyć przed infekcjami, zapaleniami, krwiakami. Wszystkie substancje podawane w mieszkaniu powinny być nabyte w aptece i trzymane w odpowiednich warunkach.
Regularne podanie lekarstw u chorych może być niezbędne w sytuacji:
- zniszczenia chorobą nowotworową, anoreksją,
- potrzeby żywienia pozajelitowego,
- obowiązku systematycznego podawania leków.
Istnieją sytuacje, kiedy wprowadzenie kroplówki w okolicznościach domowych jest niemożliwe. Kwalifikuje się do tego środki krwiopochodne oraz krwiozastępcze, cytostatyki czy niektóre antybiotyki.
Kroplówki przekazywane w warunkach domowych to najczęściej preparaty mające na celu uzupełnienie elektrolitów oraz płynów. To roztwory mające rożne stężenia jonów podstawowych pierwiastków: potasu, magnezu, sodu wapnia w postaci rozpuszczalnych soli. Najczęściej używa się:
- płyn z solą fizjologiczną (NaCl),
- płyn wieloelektrolitowy,
- standardowy roztwór Ringera bądź z mleczanami.
Ważnym roztworem zabezpieczającym potrzeby energetyczne organizmu jest roztwór glukozy. Pozwala on na uzupełnienie niedoborów żywieniowych przez niewielki czas.
Bardzo znane w obecnym okresie są kroplówki witaminowe. Wykorzystywane są nie tylko do naprawienia niedoborów odżywczych, lecz jeszcze w kierunku regulacji po zbyt dużym spożyciu alkoholu, by zmniejszyć objawy tzw. kaca.
Skuteczność kroplówek jest duża. Największą zaletą kroplówek jest kwestia, że substancje odżywcze i płyny wędrują bezpośrednio do krwi chorego. Jeżeli chory potrzebuje podawania leków kroplówką, przed rozpoczęciem podawania płynów trzeba je wstrzyknąć do butelki z odpowiednim płynem. Zwykle wykorzystuje się w tym celu roztwór soli fizjologicznej (0,9%) bądź glukozy (5%)

Zobacz więcej: kroplówka Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *